Založ si blog

Izrael ako ďalší aspekt vo vojne o Karabach

Na to aby sme pochopili úlohu Izraela v konflikte Arménska a Azerbajdžanu o Náhorný Karabach sa musíme preniesť o 12 rokov späť a pripomenieme si konflikt Gruzínsko – Južné Osetsko.

Gruzínsko-Južné Osetsko 2008

Rusko podporovalo separatistov z Južného Osetska a susedného Abcházska, ktoré ležia na území Gruzínska a v ktorých žije početná ruská menšina. V 90.tych rokoch oba regióny vyhlásili nezávislosť. Ruská podpora separatistom v tomto konflikte bola aj odpoveď na posilnenie amerického vplyvu v Gruzínsku. Začiatkom roku 2007 gruzínsky prezident Michail Saakašvili na tlačovej konferencii uviedol, že „nič nemôže zabrániť vstupu Gruzínska do NATO“. Konflikt následne vyvolal preteky o kontrolu nad ropovodmi a plynovodmi z Kaspického mora.

V noci 8.augusta 2008, presne v deň začatia olympijských hier v čínskom Pekingu, zahájilo gruzínske delostrelectvo bombardovanie Južného Osetska s cieľom dobyť hlavné mesto Činvali.

Ako uvádza istý izraelský server odvolávajúc sa na vojenské zdroje – gruzínske tanky a pechota s pomocou izraelských vojenských poradcov útočili na Činvali. Gruzínsky prezident ešte v minulom roku požiadal súkromné izraelské bezpečnostné firmy o vojenských poradcov, odhaduje sa až 1000, na výcvik gruzínskych ozbrojených síl v bojovej taktike, vzdušných, námorných, obrnených a delostreleckých zbraní. Poskytli tiež pokyny pre ústredné vojenské spravodajstvo. Gruzínsko z Izraela nakúpilo zbrane a systémy elektronického boja.

Dôvodom tejto podpory bol záujem Izraela o kaspické ropovody a plynovody, ktoré prechádzajú z Azerbajdžanského Baku, cez Gruzínsko do Turecka :  Baku-Tbilisi-Ceyhan BTC a odtiaľ do Izraelského ropného terminálu v Aškelone, ďalej pozemným ropovodom Aškelon-Eilat do červeného mora. Odtiaľ môžu tankery prepravovať ropu a plyn na Ďaleký východ. Prioritou bolo zabezpečenie ropy do tureckého terminálu Ceyhan a nie do ruskej siete. Izrael si uvedomoval citlivosť Moskvy na ropnú otázku v tomto regióne a ponúkol Rusku podiel na projekte, ale bol odmietnutý.

V septembri 2009 oznámila nezávislá vyšetrovacia komisia Európskej únie stanovisko, podľa ktorého vojnu vyvolalo Gruzínsko.

Dôležitým faktorom tohto konfliktu je aj ropovod Baku-Supsa britského BP, prechádzajúci cez Gruzínsko do čiernomorského prístavu Supsa.

10.júla 2015 pohraničná stráž Južného Osetska, ktorú neuznalo Gruzínsko, ale ktorú uznáva Rusko, presunula štátnu hranicu s Gruzínskom v regióne Shida Kartli o 500 metrov. Tým časť ropovodu Baku-Supsa skončila na území Južného Osetska, de facto pod kontrolou Moskvy. Prienik úseku Baku-Supsa do zóny zodpovednosti Južného Osetska, s ktorým Azerbajdžan nemal uzavretú dohodu o tranzite ropy, významne zvyšoval prepravné riziká.

zdroj : Autor: Thomas Blomberg – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4536714

 

Arménsko-Azerbajdžan 2020

V roku 2020 v konflikte o Náhorný Karabach je Izrael na strane Azerbajdžanu, s ktorým má dlhodobé kontrakty na dodávky vojenskej techniky. Jedným z príkladov je zmluva na dodávku zbraní štátneho izraelského podniku Israel Aerospace Industries pre Azerbajdžan v hodnote 1,6 miliard dolárov. Ide prevažne o útočné drony, ktoré boli využívané na útoky proti Arménsku v Náhornom Karabachu. Arménsko na základe týchto skutočností odvolalo svojho veľvyslanca z Izraela.

Ropovod a plynovod Baku-Tbilisi-Ceyhan BTC je pre dnešnú tému kľúčový. Ako bolo spomenuté, ropovod ústi v Azerbajdžanskom Baku, prechádza Gruzínskom do Turecka a odtiaľ do Izraela a Izrael je jedným z najväčších odberateľov ropy z tohto ropovodu.

Izrael a Turecko v konflikte o Karabach

Ide o kontrolu nad zdrojmi a preto som presvedčený, že odsúhlasená Turecká vojenská prítomnosť v Azerbajdžane, kde sa nachádza 50 miliárd barelov ropy a takmer 300 biliónov m3 zemného plynu, bude pre Rusko strategickou chybou (z Baku vedie ropovod Baku-Novorossiysk priamo do Ruska). Aj napriek konfliktom, ktoré Turecko má s USA, je stále členom NATO a navyše vedie nevypočítateľnú politiku.

Konkrétne v prípade ropovodu BTC, sú Turecko a Izrael spojencami, obaja podporujú politiku Baku. Prepravou ropy cez svoje územie vytvára Turecko finančný zisk a je dôležitým uzlom pri preprave uhľovodíkov.

Dôvodom podpory Gruzínska a moslimského Azerbajdžanu, židovským štátom Izraelom je teda hlavne kontrola nad dodávkami ropy a plynu. Pridanou hodnotou je strategická poloha Azerbajdžanu, ktorý hraničí s Iránom a poskytuje dobré spravodajské zázemie a v prípade Turecka posúva jeho vplyv ku Kaspickému moru. V prípade Izraela sa Azerbajdžan môže stať jednou zo základní, ak sa vyhrotí konflikt s Iránom.

Spojenectvo Turecka a Izraela, ale končí pri projekte ťažby plynu v Stredozemnom mori, kde má Izrael dohodu s Egyptom a Gréckom a Turecko stojí na opačnej strane barikády.

Rozoberieme Rusko a čo potom ?

12.05.2023

Ak uznáme, že Spojené štáty sú stále svetovým hegemónom – ekonomickým a vojenským a s celosvetovým vplyvom, musíme si zároveň uvedomiť základnú premisu. A to, že hegemón nemôže dovoliť inému celku, štátu, či zoskupeniu krajín ich rozvoj na takú úroveň, aby sa sám dostal do ohrozenia. Jednoducho povedané, Spojené štáty musia urobiť všetko preto, aby [...]

Dodávky plynu z Azerbajdžanu pre Slovensko – možné riziká v nestabilnom regióne

09.05.2023

Po snahe o diverzifikáciu dodávok ruského plynu, sa zdá byť nedávno dosiahnutá dohoda s Azerbajdžanom o dodávkach zemného plynu pre Slovensko ako lukratívna a relatívne stabilná. Aj keď diverzifikácia v princípe znamenala stratu príjmov z tranzitu ruského plynu pre slovenský rozpočet, ide o ekonomickejšie a rozumnejšie riešenie ako podporovať dodávky skvapalneného plynu [...]

Vstup Srbska do EÚ bude katom jeho suverenity

27.10.2021

Suverenita. Pojem, ktorý sa zo slovníka našej zahraničnej politiky takmer vytratil a ťažko sa za posledné roky hľadajú momenty keď náš štát o sebe rozhodoval suverénne. Vplyvom historických udalostí a jeho takmer neustále začlenenie do silnejších a vplyvnejších celkov nám ponechali len ilúziu, že v rozhodovacích procesoch zahraničnej politiky konáme suverénne. Aj v [...]

Cikajúceho chlapca v Bruseli obliekli do detvianskeho kroja

Cikajúceho chlapca v Bruseli obliekli do detvianskeho kroja

04.05.2024 21:52

Desiatky ľudí aj krajania zo Slovenska boli v sobotu poobede svedkami oblečenia bruselskej sochy Manneken Pis do detvianskeho kroja.

sanitka, záchranka

Po nehode vetroňa v Martine evidujú minimálne jednu obeť. Situáciu komplikuje požiar

04.05.2024 19:53, aktualizované: 20:36

Na mieste v týchto chvíľach stále prebieha zásah záchranných zložiek.

Sadiq Khan

Labourista Sadiq Khan bol tretíkrát po sebe zvolený za starostu Londýna. Ide o rekord

04.05.2024 19:32

Syn pakistanských prisťahovalcov vďaka dnešnému výsledku predstihol svojho predchodcu a bývalého premiéra Borisa Johnsona, ktorý bol vo funkcii dve volebné obdobia.

Germany Nazi Villa

Vilu šéfa Hitlerovej propagandy ponúkajú zadarmo. Ak sa nenájde záujemca, buldozéry ju zrovnajú so zemou

04.05.2024 19:00

V honosnej vile pri jazere Joseph Goebbels pracoval, oddychoval a aj sa zabával s milenkami. Prečo je niekdajšia luxusná nehnuteľnosť už dlhé roky neobývaná?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 58476x
Priemerná čítanosť článkov: 2658x

Autor blogu

Kategórie