F*ck EU 2. 0

Nie je to tak dávno, vlastne v roku 2014, keď európska elita dostala pomyselnú facku od americkej administratívy pri tvorení novej ukrajinskej politickej reality.

Victoria Nuland, americká diplomatka pre európske a euroázijské záležitosti, ktorá sa zúčastnila tzv. majdanu v Kyjeve, v telefonáte s americkým veľvyslancom na Ukrajine Geoffreyom Pyattom diskutovala o stratégii, ktorá sa má použiť na dosiahnutie dohody medzi Janukovyčovou vládou a opozíciou vedenou bývalým boxerom Vitalijom Kličkom a v tomto telefonáte vyslovila dnes už ikonickú vetu „F*ck EU“, čím dala jasne najavo postoj k požiadavkám EÚ v tejto veci.

Druhú, ale o to väčšiu facku dostali európske elity po tom, čo ich USA vynechalo z rokovaní s Ruskom o ukončení vojny na Ukrajine v týchto dňoch.

Ak niekto do tejto chvíle pochyboval, že je to nie je vojna medzi USA a Ruskom, tak tieto rokovania sú zdravotnou kartou celého konfliktu.

Možnosť ukončiť vojnu má ten, kto ju kontroluje. Ukrajina závislá na zahraničnej finančnej a technickej pomoci tu podľa americkej administratívy, k tomu tiež nemá čo povedať.

Zatiaľ čo európska ekonomika po roku 2014 a po zavedení protiruských sankcií začala stagnovať, tá americká prudko rástla. Spoločná krivka grafu ekonomickej výkonnosti sa začala oddeľovať v neprospech európskej ekonomiky.

Ďalším faktorom bolo odstrihnutie sa od lacnejších ruských energií a prerušenie dodávok plynu cez Nord Stream, čo pomaly likviduje európsky priemysel. Oba faktory poklesu európskej ekonomiky boli výsledkom krokov bývalých amerických administratív. Predlžovanie konfliktu by preto podľa logického záveru nemalo byť v záujme Európy.

O čom ale vypovedá fakt, že k rozhovorom nebolo prizvané vedenie EÚ ? Hlavne o tom, že zahraničná politika EÚ nemá suverenitu, vážnosť a rovnocennosť s tou americkou. Je to dostatočná facka na prebratie európskych politických elít, ktoré doteraz vykonávali politiku USA na európskej pôde?

Kiež by to mu tak bolo. Je totiž ťažké sledovať ako sa pôvodne dobrý projekt spojenej Európy (s momentálne zlým vedením) mení na chromú kačku svetovej ekonomiky a vplyvu. Technologický skanzen bez sily a peňazí.

Kritika je na mieste a nie pre snahu zavrhnúť EÚ, práve naopak. Mali by sme chcieť, aby sa stala opäť silnou ekonomickou, vedeckou a geopolitickou silou vo svete. Ak to má znamenať že sa po facke konečne preberie, tak nech ich dostane viac. Nech máme aj „F*ck EU 3.0“

Emancipácia EÚ nemusí nutne znamenať odstrihnutie sa od obchodných a bezpečnostných väzieb s USA. Emancipácia môže konečne znamenať vlastnú cestu v zahraničnej politike, ktorú nám administratíva nového prezidenta USA svojím momentálnym nezáujmom o Európu ponúka ako na zlatom podnose.

To, či to európske politické špičky pochopili uvidíme v najbližších mesiacoch.

Rozoberieme Rusko a čo potom ?

12.05.2023

Ak uznáme, že Spojené štáty sú stále svetovým hegemónom – ekonomickým a vojenským a s celosvetovým vplyvom, musíme si zároveň uvedomiť základnú premisu. A to, že hegemón nemôže dovoliť inému celku, štátu, či zoskupeniu krajín ich rozvoj na takú úroveň, aby sa sám dostal do ohrozenia. Jednoducho povedané, Spojené štáty musia urobiť všetko preto, aby [...]

Dodávky plynu z Azerbajdžanu pre Slovensko – možné riziká v nestabilnom regióne

09.05.2023

Po snahe o diverzifikáciu dodávok ruského plynu, sa zdá byť nedávno dosiahnutá dohoda s Azerbajdžanom o dodávkach zemného plynu pre Slovensko ako lukratívna a relatívne stabilná. Aj keď diverzifikácia v princípe znamenala stratu príjmov z tranzitu ruského plynu pre slovenský rozpočet, ide o ekonomickejšie a rozumnejšie riešenie ako podporovať dodávky skvapalneného plynu [...]

Vstup Srbska do EÚ bude katom jeho suverenity

27.10.2021

Suverenita. Pojem, ktorý sa zo slovníka našej zahraničnej politiky takmer vytratil a ťažko sa za posledné roky hľadajú momenty keď náš štát o sebe rozhodoval suverénne. Vplyvom historických udalostí a jeho takmer neustále začlenenie do silnejších a vplyvnejších celkov nám ponechali len ilúziu, že v rozhodovacích procesoch zahraničnej politiky konáme suverénne. Aj v [...]

Mark Rutte

Mark Rutte tvrdí, že ak by Čína udrela na Taiwan, žiadala by Rusov zaútočiť na štáty NATO

06.07.2025 19:00

Podľa šéfa NATO Rutteho pre spojenectvo Ruska a Číny musí byť aliancia taká silná, aby odstrašila Moskvu, a súčasne spolupracovať so spojencami v Ázii.

Taraba

Taraba: Nekritizovali plytvanie, keď Kolíkova dávala 769-tisíc ročne na LGBTI projekty. Opozícii prekáža, že to bolo na oslavu vierozvestcov

06.07.2025 18:58

Podľa ministra Tarabu opozícia nemá problém so sumou na oslavy vierozvestcov, ale s tým, že nešli na progresívnu agendu.

Belgicko NATO, zástavy, aliancia, Brusel

Aká neutralita Slovensku svedčí?

06.07.2025 18:00

Neutralita znie ako jednoznačný a zrozumiteľný pojem - teda pokým nezačneme rozoberať, čo vlastne znamená. Sme si istí, že jej všetci rozumieme rovnako? Zapojte sa do debaty!

Čína Filipíny more Juhočínske loď

V Červenom mori blízko Jemenu horí obchodná loď, ktorú napadli ozbrojenci

06.07.2025 16:35, aktualizované: 18:35

K útoku sa doteraz nikto neprihlásil.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 66665x
Priemerná čítanosť článkov: 2898x

Autor blogu

Kategórie